Aurora Beacon-News Aurora Beacon-News Sports Daily Southtown Daily Southtown Sports Elgin Courier-News Elgin Courier-News Sports High School Sports Lake County News-Sun Lake County News-Sun Sports Naperville Sun Naperville Sun Sports Sports

Basketball and local scores for the Southland, Aurora, Elgin, Naperville and Lake County



High school and local college results and highlights from the Southland, Aurora, Elgin, Naperville and Lake County coverage areas.

Email Daily Southtown results to [email protected], Beacon-News, Courier-News and Naperville Sun results to [email protected] and News-Sun results to [email protected].

MONDAY’S RESULTS

HIGH SCHOOLS

BASEBALL

Bloom 11, Beecher 1 (5 innings)

Bloom (1-0): DMajae Montgomery 2-for-3, double, run, 2 RBIs.

De La Salle 13, Brooks 2 (5 innings)

De La Salle (1-0): Angel Castro 3-for-4, 2 HRs, 3 runs, 5 RBIs. Joey Barboza HR, 3 runs, 3 RBIs.

IC Catholic 5, St. Edward 4

St. Edward (0-1, 0-1 Chicagoland Christian): Drew Ramos 2-for-3, run, RBI.

Joliet Catholic 9, Minooka 5

JCA (1-0): Zach Beitler 2-run single.

Joliet Central 15, East Aurora 0 (4 innings)

Libertyville 12, Crystal Lake Central 2 (6 innings)

Libertyville (1-0): Chase Lockwood 2-for-3, run, 3 RBIs. Johnny Leoris 2-for-3, run, 3 RBIs.

Lincoln-Way East 5, Whitney Young 1

Lincoln-Way East (1-0): Justyn Hart 3-run HR, 4 RBIs.

Oak Lawn 12, Crete-Monee 5

Oak Lawn (1-0): Brett Gatch 2-for-3, HR, 4 RBIs. Charlie Cizek 3-for-5, 2 RBIs.

Crete-Monee (0-1): Vontrez Banks run, 2 RBIs.

Ridgewood 7, Larkin 2

Stagg 8, Chicago Christian 4

Stagg (1-0): John Composono 3-for-4, 2 doubles, 2 runs, 3 RBIs. Joel Harrell 2-for-3, 3 runs.

GIRLS SOCCER

Antioch 4, Woodstock North 1

Barrington 3, Naperville North 0

Benet 12, Marian Catholic 0

Benet (1-0, 1-0 ESCC): Natalie Grover 3 goals.

Plainfield Central 5, Joliet Catholic 0

Sandburg 3, Plainfield East 0

CITY/SUBURBAN INVITATIONAL

Hinsdale Central 2, De La Salle 0

SOFTBALL

Antioch 2, Wheaton North 1

Antioch: Jacey Schuler CG, H, ER, 15 Ks.

Aurora Central Catholic 21, Plano 1 (4 innings)

ACC (1-0): Ashley Moore 2-for-4, double, HR, 4 runs, 3 RBIs. Amelia Lohrey 2-for-4, double, HR, 2 runs, 4 RBIs.

Bloom 14, Reavis 2

Hampshire 8, Marian Central Catholic 2

Hampshire (1-0): Elaina Lindmark CG, 0 ER, 12 Ks. Bria Riebel 2-for-3, 2-run HR, 2 runs, 2 RBIs.

Larkin 10, Ridgewood 0 (6 innings)

Larkin (1-0): Alanis Ortega 3 RBIs.

Oak Forest 9, Mother McAuley 3

Yorkville 10, Ottawa 0 (5 innings)

Yorkville (1-0): Kayla Kersting 3-for-4, double, 2 triples, 2 runs, 4 RBIs.

LOCAL COLLEGES

BASEBALL

RUSSMATT CENTRAL FLORIDA INVITATIONAL

Niagara Community College (N.Y.) 7, Waubonsee 2

SNOWBIRD CLASSIC (Fla.)

U.S. Merchant Marine Academy (N.Y.) 7, North Central College 1

SOFTBALL

FASTPITCH DREAMS SPRING CLASSIC (S.C.) 

Delaware Tech 13, Joliet Junior College 2 (5 innings)

Hudson Valley (N.Y.) 10, Joliet Junior College 2 (5 innings)

THE SPRING GAMES (Fla.) 

North Central College 7, Bethel (Fla.) 6

NCC: Katie Del Re 2-for-4, triple, run, 2 RBIs.

North Central College 3, Edgewood (Wis.) 0

NCC (7-1): Juliana Maude CG, 2 H, 5 Ks.

Lake Forest College 6, U.S. Coast Guard Academy (Conn.) 3

Lake Forest College (2-2): Kelly Collins 3-for-4, triple, 3 RBIs.

Wisconsin Stout 4, Lake Forest College 1

Spoon River 8, South Suburban 0 (5 Innings)

SUNDAY’S RESULTS

LOCAL COLLEGES

BASEBALL

Lewis 9-23, Southwest Baptist (Mo.) 6-7

Game 1 Lewis: Chris McDevitt 2-for-3, 2 doubles, 2 runs, 2 RBIs.

Game 2 Lewis (7-8, 2-2 GLVC): Thomas Fox 5-for-6, 2 HRs, 3 runs, 6 RBIs.

Georgetown (Ky.) 6, St. Xavier 4

SNOWBIRD CLASSIC (Fla.)

Babson (Fla.) 5, North Central College 3

MEN’S BASKETBALL

GLVC CHAMPIONSHIP

William Jewell (Mo.) 83, Lewis 65

Lewis (18-13): Beau Frericks 19 points.

WOMEN’S BASKETBALL

GLVC CHAMPIONSHIP

Lewis 79, Drury (Mo.) 67

Lewis (23-8): Jenna Badali 31 points, 6 rebounds, 5 assists, 3 steals. Grace Hilber 17 points, 7 rebounds. Earned automatic bid to NCAA Division II national tournament.

SOFTBALL

THE SPRING GAMES (Fla.) 

Lewis 3, Lake Erie (Ohio) 1

Lewis: Allie Wondrasek CG, 3 H, ER. Delaney Garden 3-run double.

Lewis 4, Purdue Northwest 2

Lewis (10-3): Jalyn Powell 2-for-3, double, run, 3 RBIs.

North Central College 9, College of St. Scholastica (Minn.) 0

NCC (5-1): Katie Del Re 2-run double, 2 runs, 3 RBIs.

North Central College 3, Ripon (Wis.) 0

NCC: Hailey Morsovillo 2-for-3, run.

Community College of Rhode Island 3, Prairie State 2

Salem (N.J.) 8, Prairie State 0

SATURDAY’S RESULTS

HIGH SCHOOLS

BOYS BASKETBALL

STATE CHAMPIONSHIPS

At State Farm Center, Champaign 

CLASS 4A

Homewood-Flossmoor 60, Normal Community 48

CLASS 3A

DePaul Prep 49, Mount Carmel 41

LOCAL COLLEGES

BASEBALL

Georgetown (Ky.) 13-12, St. Xavier 4-5

Judson 22-11, Maranatha Baptist (Wis.) 3-1

Game 1 Judson: Jake Angelo 3-for-4, 2 HRs. 2 runs, 8 RBIs.

Game 2 Judson: Angelo 4-for-4, HR, 2 runs, 2 RBIs.

Panola (Texas) 14, Joliet Junior College 4

Southwest Baptist (Mo.) 7-10, Lewis 6-9

Trinity Christian 6-3, Health Sciences & Pharmacy (Mo.) 2-9

RUSSMATT CENTRAL FLORIDA INVITATIONAL

Aurora University 3, Wheaton College (Mass.) 1

AU (8-2): Bryce Miller (W) 7 IP, ER. Joe Lukanic 2-for-4, RBI double.

Century (Minn.) 7, Waubonsee 5

SNOWBIRD CLASSIC (Fla.) 

North Central College 1, Marietta (Ohio) 0

NCC (3-4): A.J. Kutcher (W) 7 IP, 2 H, 6 Ks. Michael Davis RBI single.

MEN’S BASKETBALL

NJCAA DIVISION II

GLVC SEMIFINAL

Lewis 86, Upper Iowa 76

Lewis (18-12): Gary Solomon 21 points, 14 rebounds.

REGION IV

MIDWEST DISTRICT A CHAMPIONSHIP

South Suburban 94, Waubonsee 82

South Suburban (31-2): Jemel Jones 29 points, 9 rebounds, 8 assists, 3 steals.

WOMEN’S BASKETBALL

GLVC SEMIFINAL

Lewis 78, Maryville (Mo.) 59

Lewis (22-8): Jenna Badali 20 points, 5 rebounds, 4 assists. Grace Hilber 18 points, 5 rebounds.

SOFTBALL

THE SPRING GAMES (Fla.)

Lewis 8, Aquinas (N.Y.) 0 (5 innings)

Lewis: Allie Wondrasek CG, 0 H. Evie Calderon solo HR. Gabi Nilles solo HR.

Lewis 3, Bloomfield (N.J.) 0

Lewis (8-3): Payton Wuske CG, 2H. Anna Frafjord solo HR.

North Central College 7, Plymouth State (N.H.) 0

NCC (4-1): Juliana Maude CG, 3 H, 8 Ks. Katie Del Re run, 2 RBIs.

Roger Williams (R.I.) 4, Lewis 2

South Suburban 6, Lakeland (Ohio) 0

Waubonsee 4, Lakeland (Ohio) 3

TUCSON (Ariz.) INVITATIONAL GAMES

Embry-Riddle (Ariz.) 6, St. Francis 2

Northwestern (Iowa) 2, St. Francis 1

NEWS AND NOTES

The Lewis women’s basketball team (23-8) will play Ferris State at 11 a.m. Friday in the Midwest Regional of the NCAA Division II national tournament at Grand Valley State.

Compiled by Josh Krockey.



Josh Krockey , 2024-03-12 02:19:26

Source link

Related posts

With Justin Steele sidelined at least through April, Chicago Cubs call up hard-throwing Ben Brown

New-York

Column: All’s well that ends well for Chicago Cubs star Cody Bellinger after an offseason of uncertainty

New-York

Brad Biggs’ NFL mock draft 3.0: Proposing a trade down for Chicago Bears and GM Ryan Poles

New-York

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy