Aurora Beacon-News Aurora Beacon-News Sports Daily Southtown Daily Southtown Sports Elgin Courier-News Elgin Courier-News Sports High School Sports Lake County News-Sun Lake County News-Sun Sports Local News Naperville Sun Naperville Sun Sports

Baseball and local scores for the Southland, Aurora, Elgin, Naperville and Lake County

[ad_1]

High school and local college results and highlights from the Southland, Aurora, Elgin, Naperville and Lake County coverage areas.

Email Daily Southtown results to southtownsports@gmail.com, Beacon-News, Courier-News and Naperville Sun results to tribwestsports@gmail.com and News-Sun results to newssunsports@gmail.com.

WEDNESDAY’S RESULTS

HIGH SCHOOLS

BASEBALL

CLASS 4A REGIONAL SEMIFINALS

ADDISON TRAIL

St. Charles North 8, Glenbard West 7

St. Charles North (26-5-2): Coach Todd Genke 500th career win.

BARRINGTON

Jacobs 11, Larkin 1 (5 innings)

GENEVA

South Elgin 12, Bartlett 3

LIBERTYVILLE

Libertyville 1, Wheeling 0

LINCOLN-WAY CENTRAL

Lincoln-Way Central 16, Bloom 1

Lincoln-Way East 14, Stagg 5

Lincoln-Way East (22-13): Justyn Hart (W) 4.1 IP, H, 9 Ks; 2 RBIs. Jaden Henry 2 runs, 2 RBIs.

Stagg (12-20): John Composono double, 2 RBIs.

MCHENRY

McHenry 22, Round Lake 0 (4 innings)

NEUQUA VALLEY

West Aurora 14, Lockport 13

West Aurora (13-18): Carson Bantz double, HR, 3 runs, 5 RBIs. Jake Niedzwiedz double, 3 RBIs.

Lockport (20-13-1): Ryan Groberski double, 4 RBIs.

PALATINE

Mundelein 6, Warren 5

Mundelein (23-8): Johnny Weiss run, 2 RBIs. Finn O’Malley 2 runs.

Warren (11-16): Liam Wiley HR, 3 RBIs.

PROVIDENCE

Homewood-Flossmoor 11, Richards 2

Providence 18, Shepard 1

Providence (27-8): John Greenwood grand slam.

REAVIS

Reavis 8, Argo 2

Reavis (30-4): Dennis Muraida CG, 14 Ks. Jose Gonzalez HR, 2 runs, 2 RBIs.

ROCKTON HONONEGAH

Hampshire 8, Rockford Guilford 3

Hampshire (23-10): Calen Scheider 2 runs, 2 RBIs.

SANDBURG

Lincoln-Way West 13, Rich Township 0 (5 innings)

Lincoln-Way West (28-4): Conor Essenburg 3 RBIs. Anthony Masa HR, 2 RBIs.

SCHAUMBURG

Stevenson 10, Hoffman Estates (6 innings)

Stevenson (23-13): Tyler Martini double, 2 RBIs. Ryan Harris run, 2 RBIs.

WAUBONSIE VALLEY

Hinsdale Central 12, Oswego 2 (5 innings)

CLASS 3A REGIONAL SEMIFINALS

BELVIDERE NORTH

Burlington Central 12, Belvidere 0 (5 innings)

Burlington Central (23-9): Chase Powrozek CG, H, 14 Ks.

BENET

Benet 8, Kaneland 5

Benet (20-9-2): Jeremy DeWilkins 2 RBIs. Josh Gugora 2 RBIs.

Wheaton St. Francis 2, Marmion 1

Marmion (14-14): Emmit Collins RBI double.

CARY-GROVE

Lakes 8, Carmel 1

Lakes (19-12): J.J. Jackson 6 IP, 4 H, 0 ER, 6 Ks. Will Hough HR.

CRYSTAL LAKE SOUTH

Wauconda 8, Vernon Hills 5

Wauconda (22-10): Tyler Tylka double, 2 RBIs.

Vernon Hills: Colin McMurray double, 2 RBIs.

DEERFIELD

Deerfield 1, Prairie Ridge 0

Deerfield (11-23): Tyler Bernstein RBI single.

GRAYSLAKE CENTRAL

Grayslake Central 2, Woodstock North 0

LEMONT

Lemont 22, Bogan 0 (4 innings)

OAK FOREST

Oak Forest 11, Solorio 0 (5 innings)

Oak Forest (30-6): Andrew Lucas triple, 2 runs, 2 RBIs.

PONTIAC

Joliet Catholic 10, Pontiac 0 (6 innings)

JCA (27-5): Keegan Farnaus triple, 4 RBIs. Zach Beitler 2 RBIs.

ST. LAURENCE

St. Laurence 20, Hancock 0 (4 innings)

ST. RITA

St. Rita 18, Goode 0

St. Rita (23-12): Colin Quinn HR, 3 RBIs.

CLASS 2A SECTIONAL SEMIFINAL

BEECHER

Wilmington 5, Chicago Christian 3

Chicago Christian (16-14): Austin Assink 2 RBIs.

BOYS VOLLEYBALL

REGIONAL SEMIFINALS

DEERFIELD

Barrington d. Deerfield 25-23, 25-19

Vernon Hills d. Carmel 25-21, 25-19

Vernon Hills (29-8): Ben Miller 10 kills.

JOLIET CATHOLIC

Benet d. Glenbard South 25-18, 25-23

MARIAN CATHOLIC

Lincoln-Way East d. T.F. United 25-11, 25-19

Marian Catholic d. Bishop McNamara 25-23, 25-15

ROUND LAKE

Glenbrook North d. Lake Zurich 25-23, 25-22

GIRLS SOCCER

CLASS 3A SECTIONAL SEMIFINALS

PLAINFIELD NORTH

Naperville Central 2, Naperville North 1

Naperville Central (15-5-1): Emma Russell 2 goals.

Naperville North (13-6-4): Claire DeCook goal.

Plainfield North 2, Lockport 1

CLASS 2A SECTIONAL SEMIFINALS

BELVIDERE NORTH

Burlington Central 5, Belvidere North 3

Burlington Central (13-8-2): Mckenzie Rogers 3 goals.

DEERFIELD

Vernon Hills 2, St. Viator 1 (SO)

Crystal Lake Central 2, Lake Forest 1 (SO)

KANKAKEE

Providence 5, Kankakee 0

Providence (16-9-1): Gabriella Savarino 2 goals.

SOFTBALL

CLASS 4A REGIONAL SEMIFINALS

CONANT

Bartlett 9, Conant 2

Bartlett (20-10): Christina Stankus CG, 3 H, 9 Ks; double, 2 RBIs.

DOWNERS GROVE SOUTH

Riverside-Brookfield 13, Reavis 12

DUNDEE-CROWN

Dundee-Crown 15, Lake Zurich 1 (5 innings)

HINSDALE CENTRAL

Willowbrook 4, Oak Lawn 3

LARKIN

McHenry 5, Larkin 3

Larkin (14-15): Olivia Salazar double, 2 RBIs.

LAKE PARK

South Elgin 14, Glenbard East 0 (5 innings)

South Elgin (22-10): Anna Kiel CG, 11 Ks; 4 RBIs.

LOCKPORT

Lockport 11, Romeoville 1 (6 innings)

Lockport (26-8): Brooke Keltner 2 doubles, 2 RBIs. Ava Swain double, 2 RBIs.

METEA VALLEY

West Aurora 8, Metea Valley 3

MORTON

Marist 10, Morton 0 (5 innings)

Marist (31-3): Caroline O’Brien HR, 2 runs, 3 RBIs.

MUNDELEIN

Mundelein 19, Waukegan 0

OSWEGO

Oswego 12, Bolingbrook 2 (5 innings)

Oswego (24-9): Marissa Moffett double, 2 runs, 4 RBIs. Rikka Ludvigson 4 RBIs.

PLAINFIELD NORTH

Neuqua Valley 7, Oswego East 4

Neuqua (14-16): Ava Drehs CG, 11 Ks. Nalia Clifford 2 RBIs.

RICHARDS

Richards 2, Mother McAuley 1

ST. CHARLES EAST

St. Charles East 6, Addison Trail 0

St. Charles East (19-12): Grace Hautzinger CG, H, 16 Ks.

SANDBURG

Andrew 10, T.F. South 0 (5 innings)

Andrew (26-5-1): Maddie Hanik 2 triples, 2 runs, 3 RBIs.

WEST CHICAGO

Naperville Central 9, Naperville North 1

CLASS 3A REGIONAL SEMIFINALS

GRAYSLAKE CENTRAL

Vernon Hills 17, Lake View 0

KANELAND

Woodstock North 1, Burlington Central 0

Burlington Central (15-19): Isabelle Reed CG, 13 Ks.

MARIAN CATHOLIC

Marian Catholic 11, Crete-Monee 1 (6 innings)

Marian: Giselle Gomez 2-run HR.

OAK FOREST

Oak Forest 17, Thornridge 1 (4 innings)

OTTAWA

Moris 15, Bremen 0

Ottawa 9, Plano 1

CLASS 2A SECTIONAL SEMIFINAL

HERSCHER

Beecher 6, Herscher 3

Beecher (31-1): Ava Lorenzatti CG, 10 Ks; HR, 2 RBIs. Elena Kvasnicka HR, 3 RBIs.

CLASS 1A SECTIONAL SEMIFINAL

STREATOR WOODLAND

Newark 17, Grant Park 0 (5 innings)

Newark (25-4): Kodi Rizzo 2 HRs, 3 runs, 6 RBIs.

TUESDAY’S RESULTS

HIGH SCHOOLS

BASEBALL

CLASS 4A REGIONAL SEMIFINALS

GENEVA

Batavia 3, Geneva 2

WAUBONSIE VALLEY

Waubonsie 13, Metea Valley 3 (5 innings)

Waubonsie (23-9): Owen Roberts 4 IP, 10 Ks; grand slam.

CLASS 4A REGIONAL QUARTERFINALS

HOFFMAN ESTATES

Hoffman Estates 16, Zion-Benton 13

WHEELING

Wheeling 9, Waukegan 1

CLASS 3A REGIONAL QUARTERFINALS

DE LA SALLE

De La Salle 20, Mansueto 0 (3 innings)

T.F. North 12, Thornton 9

BOYS VOLLEYBALL

REGIONAL SEMIFINALS

ANTIOCH

Niles North d. Grayslake Central 22-25, 25-22, 27-25

CRISTO REY

Marist d. Muchin 25-15, 25-14

DE LA SALLE

Mount Carmel d. De La Salle 25-17, 25-15

FENWICK

Oak Park-River Forest d. Richards 25-9, 25-18

GENEVA

Geneva d. West Chicago 21-25, 25-11, 25-15

Wheaton Warrenville South d. Metea Valley 25-11, 25-21

HOMEWOOD-FLOSSMOOR

Lincoln-Way Central d. Oak Forest 25-18, 25-22

Lincoln-Way West d. Oak Forest 25-18, 25-22

Lincoln-Way West (29-7): Connor Jaral 13 kills, 3 blocks.

JOLIET CATHOLIC

Benet d. Joliet Catholic 25-20, 25-16

Glenbard South d. Oswego 25-16, 25-21

JOLIET WEST

Joliet West d. Providence 25-22, 22-25, 25-13

JONES

Jones d. Eisenhower 25-14, 25-19

LOCKPORT

Lockport d. Plainfield North 25-20, 25-15

Lockport (31-5): Nate Nacino 9 kills.

MARIAN CATHOLIC

Marian Catholic d. Bloom 25-13, 25-9

Marian (27-9): Justin McGary 17 assists, 8 aces, 6 blocks.

Bishop McNamara d. Rich Township 25-21, 25-14

NEW TRIER

Stevenson d. Highland Park 25-20, 25-14

New Trier d. Libertyville 25-15, 25-8

OSWEGO EAST

Plainfield East d. Oswego East 17-25, 25-20, 25-20

ROCKTON HONONEGAH

Streamwood d. Huntley 25-8, 25-12

Rockton Hononegah d. Elgin 25-19, 25-13

ROUND LAKE

Lake Zurich d. Wheeling 25-20, 25-15

Lake Zurich (26-10): Gabe Schwartz 9 kills.

Glenbrook North d. Zion-Benton 25-17, 25-11

ST. RITA

St. Rita d. Horizon Southwest 25-4, 25-10

SANDBURG

Reavis d. Argo 25-19, 25-20

Sandburg d. Riverside-Brookfield 25-21, 25-21

SOUTH ELGIN

Wheaton St. Francis d. St. Charles North 25-16, 25-11

STAGG

Brother Rice d. Chicago Christian 25-10, 25-13

St. Laurence d. Stagg 25-19, 25-18

TIMOTHY CHRISTIAN

Oak Lawn d. Timothy Christian 25-23, 27-25

GIRLS SOCCER

CLASS 3A SECTIONAL SEMIFINALS

HERSEY

Libertyville 3, Glenbrook South 0

Libertyville (14-4-1): Lilly Frantz goal.

HUNTLEY

Lake Zurich 3, Warren 1

JOLIET CENTRAL

Andrew 2, Homewood-Flossmoor 1

Lincoln-Way Central 1, Lincoln-Way East 0 (OT)

SOUTH ELGIN

St. Charles North 1, St. Charles East 0

Wheaton North 1, Geneva 0

CLASS 2A SECTIONAL SEMIFINALS

DEPAUL PREP

DePaul Prep 6, De La Salle 2

KANKAKEE

Tinley Park 6, Evergreen Park 0

SOFTBALL

CLASS 4A REGIONAL SEMIFINALS

BOLINGBROOK

Bolingbrook 18, East Aurora 0

CONANT

St. Charles North 10, Hoffman Estates 0 (5 innings)

St. Charles North (20-6): Julianna Kouba double, HR, 2 runs, 4 RBIs.

DUNDEE-CROWN

Barrington 11, Grant 3

HAMPSHIRE

Hampshire 10, Rockford Jefferson 0 (5 innings)

HINSDALE CENTRAL

Benet 11, Hinsdale Central 2 (5 innings)

St. Viator 7, Oak Lawn 4

HOMEWOOD-FLOSSMOOR

Lincoln-Way Central 15, Rich Township 0 (4 innings)

Shepard 6, Homewood-Flossmoor 0

LARKIN

Huntley 12, Jacobs 0 (5 innings)

LINCOLN-WAY WEST

Lincoln-Way East 5, Bloom 1

Lincoln-Way West 16, Stagg 1

Lincoln-Way West (20-9): Molly Finn 4 runs, 6 RBIs.

METEA VALLEY

Wheaton North 11, Geneva 0 (5 innings)

RICHARDS

Downers Grove North 21, Eisenhower 0 (4 innings)

SANDBURG

Sandburg 13, Plainfield Central 3

STEVENSON

Stevenson 13, Zion-Benton 4 (6 innings)

CLASS 4A REGIONAL QUARTERFINAL

WAUKEGAN

Waukegan 23, Round Lake 6

CLASS 3A REGIONAL SEMIFINALS

ANTIOCH

Carmel 17, St. Viator 16 (8 innings)

Carmel (14-16): Kate Buckingham HR, 4 runs, 5 RBIs.

CARY-GROVE

Wauconda 14, Lake Forest 0 (5 innings)

Wauconda (19-10): Ellary Nick 2 doubles, 3 runs, 4 RBIs.

ELGIN

Elgin 21, Streamwood 11 (5 innings)

Elgin: Abigail Mutolo 2 HRs, 5 runs, 7 RBIs.

GRAYSLAKE CENTRAL

Grayslake Central 10, Grayslake North 0 (5 innings)

KANELAND

Kaneland 3, Crystal Lake Central 0

LEMONT

Tinley Park 17, Thornton 0 (4 innings)

MARIAN CATHOLIC

Providence 21, Hillcrest 0 (4 innings)

RIDGEWOOD

Lakes 10, Northside 0 (5 innings)

Compiled by Josh Krockey.

[ad_2]

Staff Reports , 2024-05-23 05:20:50

Source link

Related posts

Southtowners: Stachowiak named Superintendent of Distinction, more

New-York

Hundreds gather to remember Cook County Clerk Karen Yarbrough: ‘Compassionate, determined, undaunted’

New-York

Former gymnast Jimmy Hawksworth breaks out as hitting star for Lincoln-Way Central baseball. ‘Staying positive.’

New-York

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy